Suhe in razpokane pete
Poletje je v polnem zamahu, prav tako obiskovanje plaž in kopališč. To pomeni, da so stopala znova deležna maksimalne izpostavljenosti različnim elementom, kot so pesek ter ostre skale in kamni na plaži, pa tudi klor v bazenih.
Razpokane pete pogosto povzročajo nelagodje ali celo bolečino. Nastanejo zaradi suhe kože in jih običajno spremlja še zadebeljena koža ter včasih rumeni ali rjavi otiščanci okoli roba pete. Ne samo, da razpokane pete kazijo videz naših stopal, so tudi dovzetne za razne okužbe.
Telesna teža pritiska na maščobno blazinico pod peto, kar povzroča, da se koža razširi vstran. Če koži primanjkuje vlage, postane trda, manj elastična in nagnjena k razpokanosti. Obstajajo pa seveda tudi drugi vzroki, ki vplivajo na razpokanost pet:
- dolgotrajno stanje, zlasti na trdih tleh,
- debelost,
- čevlji z odprtim hrbtom,
- slabo prilegajoči se čevlji,
- trenje na zadnji strani čevljev,
- način hoje,
- suho vreme.
Tudi razna bolezenska stanja lahko vplivajo na razpokanost pet. To so predvsem debelost, diabetes, luskavica, ekcem, ploska stopala, atletsko stopalo, glivične okužbe, trni v peti, hipotiroidizem, Sjögrenov sindrom, juvenilna plantarna dermatoza. Če so razpoke na petah globoke, postanejo boleče, v nekaterih primerih lahko celo zakrvavijo pod pritiskom teže. Vsakršna bolečina, rdečina, oteklina, huda bolečina, ki traja več kot nekaj dni, zahtevajo posebno pozornost ter obisk zdravnika. |
Ali so lahko razpokane pete posledica pomanjkanja vitamina?
Koža je odraz vašega notranjega zdravja. Če telesu ne zagotovimo zadostnega vnosa vitaminov, lahko koža postane pusta, suha in prezgodaj postarana. Pomembno vlogo pri ohranjanju zdrave in dobro nahranjene kože igrajo predvsem vitamini E, B3 in C.
Vitamin E deluje kot antioksidant, ki ščiti vaše celice in jim pomaga živeti dlje. Prav tako vam pomaga ohranjati zdravo kožo in močan imunski sistem. Najdete ga v raznih oljih (olje pšeničnih kalčkov, lešnikovo olje, sončnično olje, mandljevo olje) in drugih živilih kot so sončnična semena, pinjole, losos, avokado in mango. Prehranski vitamin E pomaga ščititi kolagen v vaši koži pred biološkimi procesi, povezanimi s staranjem vaše kože.
Vitamin B3 oziroma niacin je hranilo, ki igra ključno vlogo pri energetski presnovi. Brez vitamina B3 ne bi mogli pretvoriti energije v hrani v energijo, ki jo telo uporablja za svoje delovanje. Vitamin B3 je tudi antioksidant. To pomeni, da se bori proti prostim radikalom v telesu. Pomanjkanje tega vitamina lahko privede do suhe in luskaste kože, vključno s petami. Dober vir vitamina B3 so piščančje prsi in puranje meso, mleto goveje meso in goveja jetra, tuna, losos, sardoni, rjavi riž, avokado in leča.
Vitamin C deluje kot antioksidant, ki pomaga preprečevati poškodbe celic. Telesu pomaga tvoriti kolagen, beljakovino, ki predstavlja 75 odstotkov suhe teže dermisa kože. Telo shranjuje večje količine vitamina C v kožne celice, da jih zaščiti pred škodljivimi vplivi iz okolja. Njegovo pomanjkanje povzroči dehidracijo in suhost kožnih celic. Dober vir Vitamina C so rdeča in zelena paprika, kivi, brokoli, jagode, pomaranče, ohrovt ter brstični ohrovt.
8 nasvetov za nego stopal v poletnih dneh
#1 Čistoča
Stopala temeljito očistite in zdrgnite, vključno s prostorom med prsti, vsakič, ko se tuširate ali kopate.
#2 Sušenje
Stopala temeljito osušite, še posebej med prsti, saj se glivice najraje zadržujejo ravno med prsti.
#3 Vlaženje
Uporabljajte vlažilne kreme ali losjone za stopala, lahko tudi kokosovo olje.
#4 Pregledovanje
Pogosto in skrbno pregledujte stopala glede morebitnega luščenja oziroma razbarvanih nohtov. Slednje je lahko znak glivične okužbe nohtov.
#5 Striženje nohtov
Pravilno strizite nohte na nogah. Prečno, brez pretirano zaobljenih vogalov, saj lahko to privede do vraščenih nohtov.
#6 Obutev
Nosite zračno obutev in nogavice, ki odvajajo znoj, ki ga povzroča 250.000 žlez znojnic v vsaki nogi.
#7 Piling za stopala
Učinkovito odstrani odmrle kožne celice, obnavlja kožo stopal, odstrani grobo kožo in stimulira obnovo kože.
#8 Masaža stopal
Spodbudi pretok krvi in izboljša videz stopal. Sedite na stol in povaljajte spodnji del stopala, od pete do prstov in nazaj, po žogici za golf ali tenis.
Suhe ali razpokane pete večinoma niso resen problem. Že z upoštevanjem zgornjih nasvetov si bo suha koža na petah vsaj malo opomogla. Stanje vaše kože se lahko izboljša tudi s povečanjem vnosa ključnih vitaminov. V nasprotnem primeru vam svetujemo obisk kozmetičnega salona, kjer vam bo strokovno usposobljena kozmetičarka svetovala pravo izbiro pedikure. Če pa se vaše razpokane pete še ne izboljšajo z zgornjimi priporočili ali če so pete boleče ali krvaveče, je najbolje, da obiščete svojega zdravnika.